Zdrowie w podróży

Urlop potrafią popsuć przykre niespodzianki, ale o ile przykrej pogody nie da się zaczarować, o swoje zdrowie można zadbać już na etapie pakowania walizki. Podczas podróży i na miejscu warto za to pamiętać o paru podstawowych zasadach, żeby cieszyć się wypoczynkiem, przygodą i przywieźć ze sobą do domu jedynie dobry nastrój.

 

Wrzuć do bagażu

Wybierając się w podróż, nawet krótką, zawsze warto pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą kilka preparatów, które uratują nas w przypadku nagłych dolegliwości: leki przeciwbólowe, plastry, leki przeciwbiegunkowe. Jeśli planujesz pobyt na łonie przyrody, zadbaj o środki zabezpieczające przed owadami. Popularna i skuteczna w przypadku wielu problemów aspiryna rozrzedza krew. Pod inną szerokością geograficzną, na przykład, w przypadku gorączki będącej objawem tropikalnej dengi, zażycie kwasu acetylosalicylowego może grozić krwotokiem. Zamiast leków, które go zawierają, lepiej wziąć ze sobą paracetamol, elektrolity. O higienę w trakcie podróży pomoże ci zadbać żel antybakteryjny. Przed wyjazdem, zwłaszcza do dalekiego kraju, wykup ubezpieczenie zdrowotne. Ochronisz się przed niespodziewanie dużymi wydatkami za skutki drobnego wypadku.

 

planowanie podróży 1280x916 Zdrowie w podróży

 

Podczas podróży

Jeśli chcesz się zdrzemnąć, pomyśl o tym, jak uniknąć przykrego skurczu mięśni i bólu po obudzeniu. Wystarczy podłożyć pod głowę zwinięte ubranie. Jeśli masz taką możliwość, zarezerwuj sobie miejsce w samolocie, gdzie będziesz mieć więcej miejsca na nogi. To tylko niewielka dopłata. Biorąc ze sobą butelkę z filtrem węglowy, możesz korzystać z wody z kranu, żeby często się nawadniać w trakcie podróży. Dalekie wycieczki mogą rozregulować zegar biologiczny, dlatego warto pomyśleć w takim wypadku o ratowaniu się preparatem z melatoniną. Możesz też wybrać lot z przesiadką i nocleg w hotelu niedaleko lotniska.

Pobyt w egzotycznym kraju

Przed wyjazdem należy zrobić potrzebne szczepienia, a na miejscu pamiętać o dwóch zasadach: uważaj co jesz i pijesz. Zatrucie pokarmowe może zdarzyć się wszędzie, ale szczególnie łatwo o nie właśnie podczas egzotycznych wypraw. Jeśli mamy zamiar korzystać z miejscowego transportu, spać w niedrogich hostelach i jeść w ulicznych jadłodajniach, szczególnie uważnie zadbajmy o to, żeby się niczym nie zarazić. Staraj się jeść tam, gdzie jedzą miejscowi i zawsze jest kolejka, ale zwracaj uwagę na to, czy dania są świeże i czysto podane. Jeśli mimo to pojawią się problemy trawienne czy objawy zatrucia, weź odpowiednie leki (przeciwbiegunkowe, rozkurczowe) i nawadniaj organizm. Po dobie złego samopoczucia, nawet jeśli dolegliwości nie są duże, warto przejść się do lekarza. W ciepłych krajach możesz doznać oparzenia słonecznego również poza plażą, zwłaszcza, że duża wilgotność powietrza sprawia, że kosmetyki ochronne spływają ze skóry. Zadbaj więc o odpowiednie na tę okazję, przewiewne, ale zasłaniające ciało ubranie. W krajach występowania malarii unikaj wycieczek po okolicy po zmroku, zadbaj o repelent, moskitierę i inne sposoby odstraszania komarów. Pamiętaj o tym, że w tropikach występują jadowite węże, pająki i skorpiony. Nie tylko na łonie przyrody. Zaglądaj do butów przed włożeniem nogi, sprawdź pościel przed położeniem się spać.

bezpieczeństwo w podróży 1280x836 Zdrowie w podróży

 

 

Nad morzem

Spędzając urlop nad ciepłym oceanem ryzykujemy poparzenie przez meduzę. Uważajmy na widoczne ostrzeżenia, spytajmy innych plażowiczów i miejscowych. Warto pamiętać o tym, że uszkodzenia skóry w przypadku poparzenia przez meduzę nie polewamy woda i nie schładzamy kostkami lodu, bo doprowadzimy do nasilenia się objawów. Pomocny jest za to okład z octu.

Sytuacje ekstremalne

Złapana w tropikach choroba może mieć fatalne skutki, więc wizyta u lekarza jest konieczna najszybciej, jak jest to możliwe. Należy jednak zadbać o to, aby od razu zacząć neutralizować jej skutki. Jeśli planujesz spędzać czas bardzo aktywnie, uprawiać sporty wodne, wybierasz się na górska wycieczkę zadbaj o odpowiedni strój i zawartość apteczki. Szczególnie ważne jest obuwie. Wejście na skuter wodny prosto z plaży, w butach z odkrytymi palcami, może skończyć się w trakcie wypadku nieprzyjemnymi skaleczeniami.

 

Pamiętaj! Jeśli jesteś w podróży, spędzasz urlop w egzotycznym miejscu nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy stan zdrowia znacznie cię zaniepokoi. Banalne oparzenie przez meduzę może przerodzić się w poważny problem, jeśli nie zadbasz o leki przeciwhistaminowe na czas. Szczególnie szybo trzeba zareagować po ukąszeniu przez jadowite stworzenie. Jeśli masz wtedy okazję, zrób zdjęcie, żeby łatwiej zindentyfikować sprawcę. Przed wyprawą do miejsc, gdzie pomoc medyczna może być ograniczona, warto przejść kurs udzielania pierwszej pomocy.

  • Share: