Balkonowy ogródek małym kosztem

Urządzanie własnego balkonu może skończyć się pustką z kieszeni. Unikniesz tej przykrości, gdy wcześniej wykonasz solidny remont, który być może wymaga największych nakładów, ale na długie lata da podstawę do stworzenia spójnej i atrakcyjnej aranżacji. Zadbaj o podłogę balkonu, barierki, parapety. Dobierz niedrogie meble, których przechowanie nie sprawi ci dodatkowych problemów poza sezonem i na następny rok nie będą wymagać wymiany. Warto też wybrać rośliny, które przezimują na balkonie i będą cię cieszyć przez wiele lat, na przykład, iglaki oraz takie, które szybko rosną i nie są wymagające. W swoich planach uwzględnij priorytety – czy chcesz mieć ogródek ziołowo-warzywny czy stawiasz na dekoracyjny aspekt balkonu? Pamiętaj, że oświetlenie balkonu czy późniejsza pielęgnacja roślin również wiążą się z pewnymi kosztami i warto je uwzględnić w swoich planach. Jeśli masz zamiar uprawiać dużej ilości roślin, określ warunki, które panują na balkonie, a unikniesz nietrafionych roślinnych inwestycji.

 

Styl

Podczas planowania układu przestrzennego i funkcjonalnego roślin i dekoracji pomyśl o spójnym stylu, w jakim chcesz zaaranżować balkon. Dzięki temu unikniesz kupowania przypadkowych rzeczy, a kompozycje roślinne będą interesujące bez dużych nakładów finansowych. Styl minimalistyczny z zasady potrzebuje niewielu dekoracji, za to skup się na wyborze celu ogródka – czy będzie nim tylko dekoracja czy może też planujesz warzywnik i doniczki z ziołami? Styl romantyczny wykreujesz za pomocą dużej ilości kwitnących roślin, ale nie musisz inwestować w cały kącik z różami. Niektóre drobne i tanie kwiaty świetnie sprawdzą się w takiej aranżacji: stokrotki czy niezapominajki. W stylu boho możesz stworzyć wrażenie wizualnego przepychu za pomocą drobiazgów, którym dasz drugie życie. Styl rustykalny wyczarujesz dzięki kolekcji ziół.

balkonowy ogródek 1280x822 Balkonowy ogródek małym kosztem

 

Ogródek prosto z kuchni

Nie musisz kupować wszystkich roślin, które chcesz uprawiać na balkonie. Wykorzystaj końcówki lub niejadalne części roślin, z których przyrządzamy posiłki, aby urządzić miniogródek. Najłatwiej zacząć od resztek jadalnych roślin cebulowych: pora, cebuli, czosnku pospolitego, które szybko wypuszczają młode pędy. Ze środka pozostawionej końcówki „odrosną” sałaty, bok choy, seler naciowy, kapusta pekińska czy fenkuł. Własną natkę pietruszki czy marchewki możemy zacząć uprawiać z odciętej górnej części korzenia. W prosty sposób rozmnożymy z łodyg bazylię, imbir, a z pestek wyrosną, dekoracyjne raczej niż jadalne, granaty, cytrusy, daktyle, mango, liczi, drzewko awokado.

balkon ogród 1280x850 Balkonowy ogródek małym kosztem

 

Doniczki

Jeśli chcemy oszczędzić, urządzając balkonowy ogródek, pamiętajmy o tym, że nie musimy kupować nowych i drogich pojemników. Te z zeszłego roku wystarczy odświeżyć, ale najlepiej rozejrzeć się wokół siebie i poszukać dobrych doniczek wśród nieużywanych lub zepsutych rzeczy. Wybierzmy przedmioty z naturalnych materiałów, ale dość odpornych, po zabezpieczeniu, na warunki atmosferyczne i wilgoć – glinę, drewno, metal. Popularnym i malowniczym zastosowaniem naczyń stołowych i kuchennych, które straciły swoją użyteczność jest zrobienie z nich kolekcji ładnych pojemników na roślinne uprawy. Sprawdzą się ceramika, czajniczki i garnki. W naturalny sposób idealną doniczką staje się duży, uszkodzony wazon. Najciekawszym pomysłem będzie wykorzystanie materiałów pozostałych po budowie. Pustaki doskonale zastąpią nowoczesne donice z betonu i sprawdzą się w surowym, industrialnym stylu aranżacji balkonu.

 

  • Share: