Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? Top 5 bezpiecznych przeglądarek

Przeglądarka (lub przeglądarka internetowa) to program na komputerze, który pozwala przeglądać strony internetowe w Internecie, wyszukiwać informacje, pobierać pliki, oglądać filmy, słuchać muzyki, komunikować się na forach i sieciach społecznościowych. Tak więc przeglądarka jest programem, który pozwala użytkownikowi na dowolną interakcję ze stronami internetowymi i jest jednym z najczęściej używanych programów na komputerze.

 

Specjaliści z niemieckiego Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji (BSI) wyróżnili 5 przeglądarek, które spełniają współczesne standardy bezpieczeństwa. Zgodnie z ustaleniami ekspertów, Firefox uzyskał najwyższe oceny bezpieczeństwa i szybkości działania.

Audyt został przeprowadzony przy użyciu zasad określonych w przewodniku dla  nowoczesnych bezpiecznych przeglądarek”, które BSI opublikowało we wrześniu ubiegłego roku. Poniżej znajduje się krótki przegląd najbardziej popularnych i bezpiecznych przeglądarek.

 

Mozilla Firefox

W 2019 roku przeglądarka internetowa otrzymała największą aktualizację po raz pierwszy od 13 lat, co uczyniło ją najbezpieczniejszą i najszybszą: pełne refaktoryzowanie kodu Firefox Quantum pozwoliło uzyskać niesamowite oszczędności pamięci, o których Google Chrome może tylko marzyć. Zadbano również o bezpieczeństwo: Firefox ostrzega przed podejrzanymi programami i blokuje niebezpieczne pliki do pobrania, a funkcja hasła pomaga chronić dane na współdzielonych komputerach. Krócej mówiąc, zaletami przeglądarki są: jej szybkość, ekonomiczna pamięć RAM i masa wbudowanych narzędzi bezpieczeństwa. Według ekspertów BSI wad Mozilla Firefox nie ma w ogóle.

 

Google Chrome

Jedna z najpopularniejszych przeglądarek w Internecie. To właśnie w Chrome po raz pierwszy wprowadzono wszystkie najbardziej pożądane funkcje, takie jak zintegrowany tłumacz, odtwarzacz flash, wyszukiwanie głosowe i wiele innych. Przemyślany interfejs, wiele dostępnych rozszerzeń i stabilność działania również wyróżniają tę przeglądarkę.

Będąc pomysłem Google, Google Chrome ma całą masę wbudowanych usług tej firmy. Ta przeglądarka zbiera niespersonalizowane statystyki w celu monitorowania sukcesu kampanii reklamowych i danych o wprowadzonych zapytaniach w celu ulepszenia swojej wyszukiwarki. Jednak jeśli chodzi o optymalizację, poważnie przegrywa Firefoksu. Jedyną wadą jest nadmierne zużycie pamięci. Ten fakt nie pozwolił, by „Chrome” zajął miejsce lidera.

 

Opera

Przeglądarka ma wbudowaną automatyczną blokadę reklam, funkcję oszczędzania baterii, a nawet darmową sieć VPN (Technologia ochrony danych i omijania blokady sieci). Przy tym wszystkim pozostaje jedną z najbardziej niedocenianych przeglądarek na świecie. Eksperci zdecydowanie zalecają korzystanie z Opery tym, którzy są zainteresowani własnym bezpieczeństwem i prywatnością. Poza tym, jednym z największych atutów tej przeglądarki jest tryb Opera Turbo, który przyspiesza ładowanie stron przy wolnym połączeniu internetowym.

 

Vivaldi

Vivaldi to przeglądarka opracowana przez Operę. Warto zauważyć, że pojawiła się stosunkowo niedawno (w 2015 r.), jednak jest już dość popularna. Filozofią Vivaldi jest to, że każdy użytkownik przeglądarki może dostosować ją do własnych upodobań i potrzeb. Da się skonfigurować absolutnie każdy element interfejsu, jak i opcje wewnętrzne. Wszystko zależy od użytkownika i jego preferencji. Kluczowe cechy: wbudowany menedżer pobierania i poczty elektronicznej; możliwość tworzenia zrzutów ekranu bez opuszczania przeglądarki;

tryb czytania (czcionka jest większa, tło jest neutralne, wszystkie niepotrzebne znaki i formatowanie tekstu zostaną usunięte); obsługa rozszerzeń i wtyczek z Chrome.

 

Brave

Stosunkowo nowa przeglądarka, która stała się dostępna dla zwykłych użytkowników dopiero w połowie 2019. Warto zauważyć, że Brave szybko zyskuje na popularności i jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej anonimowych przeglądarek w sieci. Przeglądarka działa za pośrednictwem wbudowanej sieci VPN (pozwala to zapewnić maksymalną ochronę informacji), ma automatyczne blokowanie reklam i złośliwych stron. Poza tym istnieje funkcja blokowania trackerów śledzących, różnych analiz internetowych, liczników itp. Zawiera również funkcję przeglądania stron w trybie prywatnym (historia przeglądania nie jest przechowywana, po zamknięciu przeglądarki cała pamięć podręczna i linki przeglądanych stron zostaną wyczyszczone). Co więcej, przeglądarka Brave ma ścisłą integrację z przeglądarką TOR.

 

Leave a Reply